Opublikowano

Czerwony Kapturek – historia baśni i interpretacja

Czerwony kapturek jest historią opowiadaną od ponad 1000 lat. Najstarsze wersje pochodzą z Azji. Baśń zmieniała się na przestrzeni lat, epok. Wersja, którą każdy kojarzy, ta z myśliwym ratującym babcię i dziewczynkę, została spisana przez Braci Grimm w XIX wieku. W wersji wcześniejszej – XVII-wiecznej pióra Charlesa Perraulta, nie ma dobrego zakończenia, a i akcja, która rozgrywa się w domu babci, jest dużo bardziej brutalna. Wilk nie połyka babci w całości, tylko zabija, kroi na kawałki, układa na półmisku, a krew wlewa do butelki, czym później częstuje wnuczkę. Dziewczynka zjada wszystko ze smakiem w błogiej nieświadomości, po czym zwierz w skórze babci mówi: rozbierz się i połóż do łóżka, a fartuszek spal bo już ci nie będzie potrzebny. Wilk dziewczynkę pożera. Nikt nie przychodzi na ratunek. Wersję wcześniejszą baśni rekonstruuje Paweł Tkaczyk w Narratologii wprowadzając czytelników w świat najmroczniejszych kryminałów z wnętrznościami babci oplecionymi wokół klamki.

Myśliwy ratuje Czerwonego Kapturka

Czerwony Kapturek miał uczyć dzieci, aby nie rozmawiały z nieznajomymi. W późniejszych interpretacjach m.in. Bettelheima baśń jest zseksualizowana i ma symbolicznie nawiązywać do inicjacji seksualnej.

Wizja dziewczynki, która siedzi w brzuchu wilka zawsze mocno działała na wyobraźnię. Pomysł nie oderwany od tradycji, bo wcześniej Jonasz w brzuchu wieloryba, później Pinokio, radzą sobie całkiem nieźle. W brzuchu odkrywają to, co dla nich najważniejsze, czy to od czego nie mogą uciec, z czym muszą się zmierzyć.
Brzuch jest jednocześnie bezpiecznym miejscem, gdzie embrion przeistacza się w człowieka. To czas maksymalnego spokoju i beztroski. Człowiek czy zwierzę zawsze odruchowo zakrywają brzuch przed atakiem. Co może stać się z dziewczynką, która trafiła do brzucha nieprzyjaznego wilka? Kim stał się Czerwony Kapturek po czasie przebywania w jelitach zwierzęcia? Wyobrażam sobie gutsy girl – odważną dziewczynę, która ma jaja (to have the guts-dosłownie: jelita). Kobietę naszych czasów, która podejmuje się wyzwań zarezerwowanych do niedawna tylko dla mężczyzn, prowadzi z sukcesem biznesy, przewodzi innym, a jednocześnie ma empatię i wrażliwość. Nie udaje mężczyzny, jest mocną kobietą.

W najnowszej kolekcji SAMODOBRO fairytailor pojawia się dwustronna bluza, która z jednej strony ma Czerwonego Kapturka z dużą kieszenią na brzuchu zamiast koszyczka, a z drugiej strony ma Wilka z uszami na kapturze. Sukienka w pepitkę, nawiązuje do strojów noszonych przez nasze babcie, ale jest z materiału naturalnego i wygodnego. Czerwona sukienka z drapowaniem na brzuchu odnosi się do baśniowego pierwowzoru. Co myślisz o takiej interpretacji?