Opublikowano

Kapelusz dziwaków, artystów i gangsterów

Kapelusz, który nigdy nie był w głównym nurcie mody, zarezerwowany dla dziwaków, artystów, muzyków, odszczepieńców czy gangsterów. Kapelusz o nazwie będącej kwintesencją angielskiego humoru i słowotwórstwa – pork pie (dosł. wieprzowy placek), będzie głównym bohaterem tego tekstu.

Walter White, nauczyciel chemii w liceum, główny bohater serialu “Breaking Bad”, zmuszony był szukać dodatkowych źródeł utrzymania z racji swojej choroby nowotworowej. Nie chciał zasmucać rodziny swoim problemem, więc rozpoczął drugie życie. Produkował metaamfetaminę wraz se swoim byłym uczniem, drobnym opryszkiem. Wejście w mroczny świat początkowo było bardzo miękkie, z każdym kolejnym kłamstwem i złą decyzją bohaterowie wchodzili coraz głębiej do świata, z którego nie było ucieczki. Alter ego Waltera White’a w jego mrocznym świecie był Heisenberg. Walter przeistacza się w Heisenberga wkładając charakterystyczny spłaszczony kapelusz typu “pork pie” i czarne okulary. Jest to dziwny artefakt w mafijnym świecie.

Kapelusz wybrany przez aktora z przyziemnego powodu, żeby nie spalić łysej głowy w piekącym, pustynnym słońcu, mógł być wyborem nieprzypadkowym. W filmie “Francuski łącznik” z 1971 roku Popeye Doyle (Gene Hackman) detektyw ścigający producenta czystej heroiny, nosił identyczny kapelusz. W jednym z długich dialogów między Walterem a Jessem pada tytuł filmu “Francuski łącznik”, więc z pewnością twórcy filmu dokonali świadomego wyboru ubierając nudnego nauczyciela z liceum w nico groteskowy, spłaszczony kapelusz, który czyni z niego “lorda ciemności i zła”.

Buster Keaton

Sam kapelusz pork-pie w wersji męskiej zawdzięcza swoją sławę twórcy niemych komedii slapstickowych z lat ’20 Busterowi Keatonowi, który sam przerabiał modne wówczas fedory w charakterystyczne dla niego kapelusze typu “pork-pie”. Kapelusz ten swoją nazwę zawdzięcza tajemniczemu światu kuchni angielskiej i lokalnemu przysmakowi “pork-pie”, czegoś między naszą galaretą, zimnymi nóżkami, a babką ziemniaczaną.

Lester Young


W latach ’40 do sławy kapelusza “pork pie” przyczyniła się moda jazzmanów, styl zoot: charakterystyczne za duże garnitury, buty “na słoninie” czyli dużej koturnie, kapelusz “pork pie”, długie łańcuszki zwisające przy spodniach. Styl zoot był kojarzony z Afroamerykanami, Latynosami, zawłaszczyli go sobie później również członkowie amerykańskiej mafii lat ’40, co w kontekście Waltera White’a vel Heisenberga ma swoje dodatkowe uzasadnienie.
Jazzmanem, który stał się ikoną kapelusza”pork pie” był Lester Young. Gdy umarł, przyjaciel Charles Mingus napisał na jego cześć utwór “Goodbye Pork Pie Hat”, a Joni Mitchell napisała słowa:


When Charlie speaks of Lester
You know someone great has gone
The sweetest swinging music man
Had a Porkie Pig hat on
A bright star
In a dark age
When the bandstands had a thousand ways
Of refusing a black man admission
Black musician
In those days they put him in an
Underdog position
Cellars and chittlins’
When Lester took him a wife
Arm and arm went black and white
And some saw red
And drove them from their hotel bed
Love is never easy
It’s short of the hope we have for happiness
Bright and sweet
Love is never easy street!
Now we are black and white

Embracing out in the lunatic New York night
It’s very unlikely we’ll be driven out of town
Or be hung in a tree
That’s unlikely!
Tonight these crowds
Are happy and loud
Children are up dancing in the streets
In the sticky middle of the night
Summer serenade
Of taxi horns and fun arcades
Where right or wrong
Under neon
Every feeling goes on!
For you and me
The sidewalk is a history book
And a circus
Dangerous clowns

Balancing dreadful and wonderful perceptions
They have been handed
Day by day
Generations on down
We came up from the subway
On the music midnight makes
To Charlie’s bass and Lester’s saxophone
In taxi horns and brakes
Now Charlie’s down in Mexico
With the healers
So the sidewalk leads us with music
To two little dancers
Dancing outside a black bar
There’s a sign up on the awning
It says “Pork Pie Hat Bar”
And there’s black babies dancing
Tonight!